, , , , ,

    Trappista sajt jellemzői

      

    Francia országból származó pasztőrözött, sovány tehéntejből (esetleg kecsketejből) készült, mosott héjú, kb 2 kgos félkemény sajtkorong. Átmérője 17-19 cm, magassága 6-7 cm. Alacsony savtartalmú, enyhén aromás sajt. 3-8 hét alatt készen áll a fogyasztásra.

    Főbb jellemzőit az alábbiaknak köszönheti:
    • alvadékmosás, a savasság csökkentéséért és a rugalmas sajttésztáért
    • könnyű, sós mosások sorozata az érlelés során, amely nagyon fontos az enzimtermelés szempontjából
    • magasabb nedvességtartalom, mely elősegíti a gyorsabb érést
    • magas páratartalom az érlelőhelyiségben

    Az üzemi készítésnek legfőbb jellemzője, hogy elhagyták a B. Linenses mosást, helyette viaszolás előtt annatto oldattal spiccelik, így érve el a kéreg narancssárga színét.

    Története:
    A Trappista nevet eredetileg a normandiai LaTrappe apátság szerzeteseiről kapta. Ez a rend a mai napig nagyon híres önellátásáról és finom ételeiről (mézek, dzsemek, likőrök).
    Ezen apátságok nagy része Francia országban volt, de az 1700-as évek végén a francia forradalom miatt kénytelenek voltak elhagyni az országot.
    A La Trappe apátság szerzetesei Dom Augustine de Lestranges apát vezetésével Svájcba menekültek, itt tanulták meg a sajt elkészítésének főbb elemeit.

    1815-ös Francia országba való visszatérésükkel magukkal hozták  ennek a sajtnak az elkészítését is. Entrammes-ben építették fel a Notre Dame du Port du Salut kolostort, itt kezdték a Svájcban tanultak alapján előállítani és tovább fejleszteni a "Trappista" sajtot, melyet természetesen a kolostorukról neveztek el Port du Salut-nak. Egészen a 20. századig elismert sajt volt, melyet egész Francia ország területén árusítottak.
    De végül a szigorodó élelmiszer ipari előírások miatt, el kellett adniuk a termelési jogokat és a nevet egy sajtüzemnek, mely a mai napig ezen a néven, de a hagyományostól sokban eltérő receptúra alapján készíti a Port Salut-ot. 

    Az eladás mellet azonban megtartottak egy jogot, miszerint kisebb mennyiségben, más néven továbbra is készíthessenek sajtot, melyet eredetileg saját fogyasztásra szántak és az Entrammes nevet kapta. Ez a sajt igen gyorsan ismét nagyon népszerű lett, és megint meghaladta az apátság termelési kapacitásait, így a jogát továbbadták a helyi La Formaggeire Bio Du Maine cégnek, mely a mai napig is négy változatban készíti.

    Szerencsére tudásukat az évek alatt megosztották más apátságokkal és egyházakkal is, így hasonló sajtokat, hagyományos eljárással mai napig gyártanak Francia országban, Kanadában, Dániában és az Államokban is. Ezekre egy kitalált név többek között a a Szent Paulin, ami nincs oltalom alatt, így sok üzem gyártja szerte a világban.



    Entrammes
                    
    Port Salut